Удосконалення підходів щодо поводження з побутовими відходами України у напрямі Європейського зеленого курсу

  • Ольга Матвеєва Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України https://orcid.org/0000-0003-3344-1497
  • Лілія Шевченко Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України https://orcid.org/0000-0002-4853-8593
  • Тетяна Савостенко Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України https://orcid.org/0000-0003-3344-1497
Ключові слова: Європейський зелений курс, поводження з побутовими відходами, Національне законодавство у сфері управління відходами, принцип «забруднювач платить», роздільне збирання та перероблення відходів, місцеві програми у сфері поводження з відходами, кращі практики європейських країн у сфері поводження з відходами

Анотація

У статті розглянуто стан розв’язання проблеми поводження з побутовими відходами, проаналізовано показники їх утворення, переробки та утилізації. Показано, що порівняно з попередніми роками, збільшилася кількість населених пунктів із роздільним збиранням побутових відходів та кількість сміттєспалювальних установок, але частка побутових відходів, яка перероблена та утилізована, залишається дуже низькою (6,3 %). Основними проблемами у сфері поводження з побутовими відходами залишаються значні обсяги відходів, що утворюються, площі сміттєзвалищ і полігонів, застарілі методи управління у цій сфері, відсутність можливостей та небажання сортувати відходи, відсутність можливостей для роздільного збору та переробки різних видів відходів.В Україні відбувається розвиток національного законодавства у сфері управління відходами, зокрема, прийнято Національну стратегію управління відходами до 2030 року, Національний план управління відходами до 2030 року, у першому читанні ухвалено законопроєкт «Про управління відходами», що свідчить про впровадження основоположних принципів та положень європейського законодавства у сфері управління відходами.На підставі аналізу кращих практик європейських країн (Швеції, Швейцарії, Німеччини, Польщі) надано пропозиції щодо запровадження низки економічних інструментів, зокрема: стимулювання перероблення побутових відходів; повне відшкодування витрат за рахунок включення до тарифу з поводження з побутовими відходами усіх втрат, пов’язаних з наданням таких послуг; впровадження механізму повного фінансування системи управління відходами з урахуванням принципів «забруднювач платить», «розширена відповідальність виробника» та «сплачуй за те, що викидаєш»; реформування системи проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів; удосконалення процедури формування тарифу на послуги з поводження з побутовими відходами. Рекомендовано органам місцевого самоврядування активізувати діяльність у напрямі: розробки та затвердження місцевих програм (стратегій) у сфері поводження з відходами та планів (схем) санітарного очищення населених пунктів на місцевому рівні; залучення інвестицій у розвиток належної інфраструктури з роздільного збору, сортування та утилізації твердих побутових відходів; створення спеціалізованих комунальних пунктів збирання відходів та приймання ними окремих видів побутових відходів; проведення інформаційно-просвітницької кампанії; формування системи індикаторів оцінки та забезпечення моніторингу рівня поводження з побутовими відходами на місцевому та регіональному рівнях.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Romanko, S, Andrusevich, N. (2020) Visim idej dlja zelenyx mist Ukrajini. Kyjv:350.org, 56 p.

Stan sfery povodzhennja z pobutovymy vidxodamy v Ukrajini za 2020 rik. Retrieved from: https://www.minregion.gov.ua/napryamki-diyalnosti/zhkh/terretory/stan-sfery-povodzhennya-z-pobutovymy-vidhodamy-v-ukrayini-za-2020-rik.

Pro sxvalennja Natsionalnoi strategiji upravlinnjia vidxodamy v Ukrajini do 2030 roku: rozporjadzhennja Kabineru Ministriv Ukrajini vid 08.10.2017 r. № 820-р. Retrieved from: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KR170820.html.

Pro vidxody: zakon Ukrajiny vid 5 bereznja 1998 r. № 187/98-ВР. Retrieved from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/187/98-%D0%B2%D1%80#Text.

Projekt Zakonu "Pro upravlinnja vidxodamy". Retrieved from: https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=69033.

Tevkun, T. (2017) Chy povynni vy platyty za smittja: prosta/skladna aryfmetyka. Retrieved from: https://www.epravda.com.ua/columns/2017/09/15/629145.

Pay-As-You-Throw (2017). USA Environmental Protection Agency. Retrieved from: https://archive.epa.gov/wastes/conserve/tools/payt/web/html/index.html.

Jak Schvetsija dosjagnula utylyzatsiji 99% smittja ta importuje jogo z inshyx krajin: Retrieved from: http://ipress.ua.

Vidpovidalnist za nexakonnyj vykyd smittja ta likvidatsiju vidxodiv v krajina ES: inform. dovidka. Evropejskij informatsijno-doslidnytsjkyj tsentr. Retrieved from: http://euinfocenter.rada.gov.ua.


Переглядів анотації: 138
Завантажень PDF: 33
Опубліковано
2021-06-30
Як цитувати
Матвеєва, О., Шевченко, Л., & Савостенко, Т. (2021). Удосконалення підходів щодо поводження з побутовими відходами України у напрямі Європейського зеленого курсу. Аспекти публічного управління, 9(3), 5-12. https://doi.org/10.15421/152123
Розділ
Стаття